Συμβιβασμός με έξι τέρματα

Συνέχισε τις τριάρες η Μεγάλη Κυρία και αυτή την αγωνιστική, δυστυχώς όμως το συγκεκριμένο γεγονός δεν ήταν αρκετό για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα μας, αφού μείναμε στο ισόπαλο 3-3 με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και έψαξε το γκολ, κάτι που πέτυχε μόλις στο 4o λεπτό. Ο Ράζακ Νούχου έκανε την κούρσα από αριστερά, έβγαλε την μακρινή μπαλιά στον Γκονζάλβες που ήταν ανάμεσα σε δυο αμυντικούς του αντιπάλου, με τον τελευταίο να κατεβάζει την μπάλα στην περιοχή και υποδειγματικά να πλασάρει για να ανοίξει το σκορ.

Η ομάδα μας συνέχισε να είναι επιθετική και να φτιάχνει προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, με τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στη ροή του αγώνα να ισοφαρίζει. Ο Χαραλαμπίδης εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Καμίνσκι και με το κεφάλι ισοφάρισε σε 1-1.

Ακριβώς στο 23ο λεπτό, η φάση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φίλων και οπαδών της Μεγάλης Κυρίας, με τον ήδη κιτρινισμένο Λάνιγκ να κάνει σκληρό μαρκάρισμα στον Μακρή και το παιχνίδι να συνεχίζεται. Λίγο αργότερα, στο 30′ ο κ. Φινκ σε μια κίνηση «fair play» αντικαθιστά τον Λάνιγκ από τον Βινίσιους.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, το 31′, ο Γκονζάλβες θα βάλει και πάλι μπροστά στο σκορ την Ανόρθωση. Ο Τόνι Κάλβο από δεξιά σημάδεψε με το μοιρογνωμόνιο το κεφάλι του Ίσμα, ο οποίος έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο πλεκτό του Χιώτη για το 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι με τον Τζιμπούρ και την Ανόρθωση να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στην απόκρουση του Χιώτη μετά την γυριστή κεφαλιά από τον Μακρή.

Μόλις στο 3ο λεπτό του δευτέρου μέρους, ήταν σειρά των πρωτευουσιάνων να κάνουν το 2-2, με δράστη τον Εφραίμ. Η Ανόρθωση δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση και έψαξε την γρήγορη αντίδραση. Ο Κάλβο και πάλι, από δεξιά έβγαλε πονηρή μπαλιά προς τα τετράγωνα, με τον Μακρή να πετά την μπάλα κάτω από τον Χιώτη και να γράφει σε αποθέωση το 3-2. Το τελικό 3-3 ήρθε στο 89ο λεπτό, από αυτογκολ του Τζέισον Δημητρίου.

Τα αποτελέσματα ήταν ισόπαλα και στα τρία σημερινά παιχνίδια, κάτι που αφήνει αναλλοίωτο τον βαθμολογικό πίνακα στην πρώτη εξάδα. Η ομάδα μας εξακολουθεί να είναι στην πέμπτη θέση και θα χρειαστεί να συνεχίσουμε ακόμα πιο έντονα την προσπάθεια διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Πλέον, το επόμενο μας παιχνίδι είναι την Κυριακή 3 Μαΐου, στο «Αμμόχωστος» με αντίπαλο τον Ερμή.

Ανόρθωσις (Άντρε Πάους): Καμίνσκι, Δημητρίου, Νούχου, Λαΐφης, Χόλγκερσον, Μάκος, Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια (81′ Μαραγκός), Μακρής, Κάλβο (72′ Αβραάμ), Γκονζάλβες.

Κίτρινες: Νούχου (8η – χάνει το επόμενο παιχνίδι), Γκονζάλβες (3η)