Ισοπαλία και αποκλεισμός

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν νωρίς το απόγευμα Ανόρθωσις και ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να αποκλειστούμε από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου.

Παρότι η ομάδα μας ξεκίνησε επιθετικά τον αγώνα με στόχο να βάλει ένα γρήγορο γκολ, δώσαμε δυο φορές την ευκαιρία στην ΑΕΚ να σκοράρει και το έπραξε. Αρχικά, με το πέναλτι στον Τετέ που μετέτρεψε σε γκολ ο Τρισκόφκσι στο 17′ και στη συνέχεια με το πλασέ του Μυτίδη στο 34′, συνεπεία δικού μας λάθους στην άμυνα.

Οι ποδοσφαιριστές μας προσπάθησαν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα στην επανάληψη. Ο Μακρής σκόραρε δις, στο 55ο και 76ο λεπτό με το ισόπαλο 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα και στο ντέρμπι της Κυριακής με τον ΑΠΟΕΛ.

Ανόρθωσις (Άντρε Πάους): Τέκια, Τζανακάκης, Χόλγκερσον, Βίκτορ, Σβεχλέν, Μαϊσουράτζε, Ορλάντι, Μαρτίνες (Λαΐφης), Μακρής, Αβραάμ (Μανζορό), Γκονζάλβες (Κουλούρης).